Logo.jpg

Podpora projektů: 2201050185/2010

IBAN:CZ2120100000002201050185

Victims of Wars Aid

Pomoc v oblastech zasažených válečnými konflikty

Zoufalá situace uprchlíků v Bosně

20200916_124432.jpg
Po návratu z chorvatsko - bosenské hranice, kde jsme týden před tím doplnili sklad SOS balkanrout jsme se rozhodli vyrazit tentokrát přímo za uprchlíky do Bosny. Během několika dní jsme znovu naplnili dodávku oblečení a po komplikacích a noci strávené na hranicích jsme se nakonec skutečně do Bosny dostali.
Situaci v Bosně lze bohužel poslat jako velké humanitární neštěstí. Naši první zastávku se stalo město Veliká Kladusa. Město je plné hladových, nemytych, lidí protože vláda brání dodávkám pomoci. (Jak jsme viděli sami na hranicích).

Do supermarketu kam jsme vzali uprchlíky na nákup nás nechtěli pustit, prý migranti dovnitř nesmí. Prý "s tímhle " ne, "to ať necháme venku. Vzala jsem uprchlíka za ruku s tím, že jdeme, ať si zavolaji policii, jestli chtějí.

Venku jsme našli Alzirce, který byl zraněn u hranice s Chorvatskem. Hodně ošklivě, má hlubokou ani na hlavě. Migranti nemají možnost dostat se k doktorovi. Vzali jsme ho autem do Klause do nemocnice. Nejdřív nás chtěli také vyhodit. Prý pomáhají jen "svym lidem." Tady podotýkám, že chyba je na straně systému, ne těch doktorů. Ti jen plní nařízení shora. Nicméně, nakonec alespoň tohle dobře dopadlo, Alžírce nám ošetřili, když jsme řekli, že zaplatíme....

Cesta za uprchlíky do bosenského tábora Veliká Kladusa. Slovo "tábor" je tedy hodně nadnesene, uprchlíci obývají starou továrnu. Ma místě není žádná humanitární pomoc, nulové hygienické podmínky..

Mwzi uprchlíky jsme rozdělili oblečení , v místním obchodě pak nakoupili jídlo, vody, základní hygienické potřeby.

Na místě panuje velký nepořádek, všude se povalují odpadky. Přitom, když jim dáš pytle, tak odpadky posbiraji. Dáš jim věci na umytí, umyji se. A rádi. Nežijí, protože by měli takové návyky. Jde o to, že nemají opravdu nic, často několik dní ani jídlo. Proto to tam takhle vypadá..

Podpořit naše aktivity v Bosně můžete příspěvek mám účet spolku Victims of war asi z.s.

FIO banka 2201050185/2010

Děkujeme, že nám pomáháme!
20200916_132802.jpg
08.10.2020 19:12:45
alaj

Osobní údaje a autorská práva

všechny materiály na těchto webových stránkách jsou chráněny autorským právem a jakékoliv neoprávněné použití jakýchkoliv materiálů z těchto stránek může znamenat porušení zákonů o autorských právech, zákonů o ochranných známkách a jiných zákonů. © VOWA 2020

k osobním údajům, které poskytujete vyplněním registračních formulářů na těchto stránkách, je přistupováno v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a bude s nimi nakládáno ve smyslu tohoto zákona
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one