Logo.jpg

Podpora projektů: 2201050185/2010

IBAN:CZ2120100000002201050185

Victims of Wars Aid

Pomoc v oblastech zasažených válečnými konflikty

Naše vowa na Polsko - běloruské hranici

7ad86973f3bc1d460e7b275b73e651d5.jpg
Co se děje na hranici Polska a Běloruska nám samozřejmě není lhostejné. Naše organizace vznikla proto, aby pomáhala obětem válečných konfliktů. Především těm, kterým se pomoci nedostává. Což jsou přesně lidé, kteří uvázli v lesích tady na hranici. Nějakou dobu jsme situaci sledovali, získávali informace a také zásoby věcí do sbírky. V půlce listopadu pak bílé Iveco naši vowy konečně vyrazilo na místo.
Ještě než se pustíme do delšího psaní, je na místě poděkovat Vysoké škole svaté Alžběty v Bratislavě, která nás opět podpořila jak finančně, tak materiálně. Se zástupci školy jsme se setkali i přímo na místě a obhlédli společně situaci. Děkujeme za Vaši pomoc.
Pokud jde o uprchlíky, kteří se na Polsko - běloruské hranici nacházejí. Ve většině se jedná o obyvatele KRG (tzv. irácký Kurdistán) a častou otázkou pak bývá, z jakých důvodů tito lidé utíkají do Evropy. Což po pravdě vrtalo hlavou i nám. Kurdistán si pamatujeme jako krásnou bohatou zemi, kterou navíc boje s IS prakticky nezasáhly. Kult prezidenta Barzaního byl sice na některých místech větší, než by bylo zdrávo, přesto by mě ale nikdy nenapadlo označit KRG jako nějakou totalitu. Už proto, že v oblasti Sulemaniye na jihu s převahou ve všech volbách vítězí opozice. Celou provincii ovládá strana PUK, která kritizuje Barzaního snad úplně ve všem. V parlamentu má pak zastoupení devět stran, přičemž Barzaniho KDP má těsnou většinu. V ostatních provinciích - Erbil a Duhok ho lidé vesměs podporovali. Stěžovali si, pokud na něco, tak na zkorumpované úředníky a vřelé vztahy Barzaniho s Tureckem. Jinak od pohledu velmi vysoká životní úroveň. Samozřejmě i tady byly chudší oblasti a samozřejmě lidé se vždycky budou chtít mít ještě a ještě lépe. Nicméně KRG není místem, ze kterého by jsme očekávali uprchlickou vlnu. A co se to tedy děje? Kontaktovali jsme se s kurdskými rodinami, které čekají, nebo v té době čekaly, ještě na území Běloruska. Odpovědi na otázky jsme částečně dostali a nic není tak jednoduché, jak se může zdát. Ano, pro část lidí je motivace ekonomická. Někteří opravdu prostě odchází z lepšího za ještě lepším. Jiní jsou skutečně chudí, nejsou schopni najít práci a věří, že v Evropě to bude lepší. Mnohem častěji jsou ale, což nás musím říct překvapilo, důvody spíše politické, než ekonomické. Kurdové kteří utekly do Běloruska si nejčastěji stěžují na politické pronásledování v zemi. Říkají, že nikdo kdo nesouhlasí s vládou se nemůže cítit bezpečně a nejsou dodržovány základní lidská práva. Nám během našich cest nikdy nepřišlo, že by to bylo až tak špatné. Mohlo za těch několik let přituhnou a situace se zhoršit. Každopádně problém tam určitě bude, lidí kteří argumentují těmito důvody, je opravdu hodně. Chtělo by zjistit, jaká je teď v KRG situace, zřejmě se opravdu hodně zhoršila.
Další početnou skupinou lidí, kterou nezmínila snad žádná média, jsou uprchlíci ještě z války v Iráku a Sýrii. Ono totiž, jak se v Čechách říká, "ať se o ně postarají okolní země", přesně to se děje. Na území Iráku, především právě KRG, je cca. dva miliony lidí, kterým domovy zničila válka. Nezřídka žijí ve stanových táborech i několik let. Je mezi nimi například i hodně Jezídů ze Sinjáru, který byl zničen kompletně. Právě tihle lidé nemají v podstatě co ztratit a tak jsou samozřejmě snadno manipulovatelní a zneužitelní. Podlehnout propagandě Bělorusů, která jim slibuje lepší život, je v tomhle případě hodně snadné. A jsou to často i uprchlíci ze Sýrie, kteří žili několik let v nějakém iráckém táboře.
To je stručné vysvětlení a shrnutí důvodů. Pro nás důvody nejsou zase tak zásadní. Na té hranici jsou prostě tisíce lidí, kteří se dostali do pasti. Lukašenkovi neukážeme, jak jsme silní tím, že necháme ty lidi pomrznout někde v lesích. Lukašeknovi ukážeme v čem je síla Evropy tím, že se o ty lidi nějak postaráme. Že se zachováme tak jak se sluší pro vyspělou civilizovanou společnost. Zatím se Evropa chová bohužel přesně tak, jak si to diktátor v Bělorusku přál. A ne, neříkáme, že se sem mají všichni z Iráku nastěhovat. Naopak, ta věc se musí nějak politicky řešit, aby problém dál negradoval. Irák a další země, přes které ti lidé lítají (například Turecko, Arménie, nevím jestli nějaké další), mají možnost tuhle věc snadno zastavit. Takže je dotlačme k tomu, ať to udělají a s Bělorusy tuhle hru dále nehrají. Je potřeba pomoci lidem, kteří už na té hranici jsou a zároveň zabránit tomu, aby přibývaly další.
Pokud jde o samotnou situaci lidí na hranici, ta je skutečně zoufalá. Problém je v tom, že bohužel do poslední chvíle nevědí, do čeho skutečně jdou. Bělorusové jim slibují, že tudy a tudy, teď a ted, se do Polska dostanou. A lidé ve chvíli, kdy vstupují do mezipásma, tomu skutečně věří. Mnohdy ani netuší, jaká je skutečně situace. A najednou není cesty zpátky. Do Běloruska zpět už je nepustí a hranice do Polska je uzavřená. Běloruští vojáci navíc nutí lidi prodrat se na druhou stranu násilím. A ti lidé, pokud jim za zády stojí vojáci se zbraněmi, prostě jdou. Druhá strana pak reaguje opět silou. Lidi se tak ocitají v pasti, ze které není cesty zpět.
Samozřejmě některým se na polskou stranu dostat podaří. Ti bloudí v lesích i několik dní, než se dostanou k civilizaci. Pokud je tedy dříve nechytí polští pohraničníci a nevrátí zpět. My jsme se zaměřili na pomoc právě těmto lidem v lesích. Přímo k hranici se nám povedlo dostat až na konci cesty. Příště už budeme vědět jak dostat větší část pomoci i přímo do mezipásma. Část naši sbírky jsme také rozdělili mezi místní dobrovolníky, kteří uprchlíkům pomáhají. Situaci sledujeme i nadále a pokud se něco na místě nezmění, pojedeme s další várkou zpět. samozřejmě raději by jsme, aby se problém do té doby vyřešil...
01.12.2021 13:26:39
alaj

Osobní údaje a autorská práva

všechny materiály na těchto webových stránkách jsou chráněny autorským právem a jakékoliv neoprávněné použití jakýchkoliv materiálů z těchto stránek může znamenat porušení zákonů o autorských právech, zákonů o ochranných známkách a jiných zákonů. © VOWA 2020

k osobním údajům, které poskytujete vyplněním registračních formulářů na těchto stránkách, je přistupováno v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a bude s nimi nakládáno ve smyslu tohoto zákona
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one