Logo.jpg

Podpora projektů: 2201050185/2010

IBAN:CZ2120100000002201050185

Victims of Wars Aid

Pomoc v oblastech zasažených válečnými konflikty

Pomoc politickým vězňům nejen v Turecku

Další oblastí naši činnosti je pak pomoc politickým vězňům a jejich rodinám v Turecku. "Jejich rodinám", je podstatné. Běžná praxe na území našeho spojence Turecka totiž vypadá tak, že zatknou jednu osobu za to, že je teroristou (rozuměj - má jiný názor než prezident Erdogan), spolu s ním pak patnáct příbuzných za "kontakt s tímto teroristou".

Rodina "teroristy" nemá nárok na jakoukoli státní sociální podporu, důchod atd., není pro ně možné najít legální zaměstnání ( to by byla podpora terorismu)...Situace pak vypadá často paradoxně tak, že lidé dlouhodobě věznění, například vyrábějí různé druhy ručních prací, které jejich rodiny pak prodávají coby suvenýry turistům. Z vězení tak vlastně vy živíte rodinu, pokud jste zavřeni s někým lépe situovaným, kdo vám tam nechá dva pytle oblečení, ;) pošlete z vězení balík do Amedu a obecně Bakuru (chudé kurdské oblasti v Turecku), aby měli Vaši příbuzní něco teplého na zimu. Opravdu běžná praxe, vězni, jejichž situace je trochu lepší. Většinou Turci s příbuznými v Istanbulu atd., nechávají před propuštěním svoje věci dlouholetě vězněným, ne pro ně samé, ale pro jejich rodiny venku.

V Tureckém vězení to občas vypadá jako v mateřské školce, mnoho dětí je u svých matek, jelikož zavřena je opravdu celá rodina. Na pomoc těmto lidem se nyní soustředíme. Politické vězně v Turecku a jejich rodiny chceme pravidelně finančně i materiálně podporovat.

Pomoci můžete i vy, více způsoby. Příspěvkem na náš účet VOWA, případně zasláním oblečení. Pro zaslání oblečení se s námi prosím spojte na uvedené kontakty. Politické vězně v Turecku a další činnost VOWA pak můžete podpořit i koupí výrobků z našeho eshopu. Část výrobků je vyráběna přímo vězněnými v Turecku, kterým zasíláme peníze získané prodejem.
20201008_120949.jpg
Po heval Selvî se z turecké věznice ozvala i heval Delal, o které je také na stránce článek.
20200810_101558.jpg
Po propuštění na naše přátelé v tureckých věznicích nezapomínáme. Naopak, právě pomoc jim byla byla během let strávených v cele jednou z hlavičku motivací. Pomoc politickým vězňům v Turecku a jejich rodinám je nyní jednou z hlavních aktivit Victims of war aid z.s.
Heval Rozerin.jpg
Zatímco dívku z předchozího příspěvku, Delal, jsem považovala za svou sestru, Rozerin, ačkoliv je jen o pár let starší než já, byla spíše moji vězeňskou maminkou.V osmnácti letech se rozhodla připojit k PKK a odejít do hor. Se spoustou ideálu a víru ve svobodu kurdského národa. V horách strávila jako příslušnice PKK téměř patnáct let. Rozerin se nikdy nezapojila přímo do bojů, jejím úkolem byla koordinace politické činnosti PKK. Tahle holčina je obrovský idealista a pacifista, tak úplně se na bojovnici nehodí. Po letech strávených v horách, během kterých byla naprostá většina jejich přátel zabita tureckými letadly začala být čím dál tím více frustrována z beznaděje války, kterou jsou Kurdové v Turecku nuceni vést.
50667372_553690298461542_5736554140981526528_o.jpg
Dneska mi velkou radost udělal dopis od heval Selvi. Další moji kamarádky a spoluvezenkyně. Její příběh je smutný, stejně jako příběhy ostatních. Její o to víc, že byla na doživotí odsouzena ve svých 16ti letech, za spolupráci PKK. K bojovníkům se přidala poté, co se její starší sestra upálila na protest proti tehdejšímu režimu v Turecku a perzekuci kurdského obyvatelstva...
116432315_936418640188704_7956311770430265057_n.jpg
Hevala Delal je moje nejlepší kamarádka z vězení. Nejhustější Kurdice, jakou jsem poznala, neuvěřitelná osobnost, neuvěřitelně silný charakter….
Její příběh je podobný, jako stovky dalších v Turecku. Kdosi odpálil bombu (a není to ani vždy PKK), jeden mrtvý turecký voják, čtyři zranění. V takovém případě není nikdy až tak důležité zatknout a potrestat skutečného „vinníka“. V Turecku je nutné, jak se říkávalo, takzvaně „splnit normu“. Tedy zadržet několik desítek lidí a 10-20 potom odsoudit. Nějaká jména vždycky z někoho vymlátí. Fakta tam nikoho nezajímají, potřebují několik svědeckých výpovědí, aby mohlo být formálně deset, dvacet lidí odsouzeno.

Osobní údaje a autorská práva

všechny materiály na těchto webových stránkách jsou chráněny autorským právem a jakékoliv neoprávněné použití jakýchkoliv materiálů z těchto stránek může znamenat porušení zákonů o autorských právech, zákonů o ochranných známkách a jiných zákonů. © VOWA 2020

k osobním údajům, které poskytujete vyplněním registračních formulářů na těchto stránkách, je přistupováno v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a bude s nimi nakládáno ve smyslu tohoto zákona
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one