Logo.jpg

Podpora projektů: 2201050185/2010

IBAN:CZ2120100000002201050185

Victims of Wars Aid

Pomoc v oblastech zasažených válečnými konflikty

Stepanakert - město plné uprchlíků

20201206_202801.jpg
Pozdrav opět ze Stepnanakertu! Rozdělili jsme pomoc mezi uprchlíky z území okupovaných Azerbajbadžánem a zásobovali i místní distribuční centrum. Co nas potesilo ie, znatelny rozdil oproti minulemu tydnu. Zivot se do Stepanakertu pomalu zacina vracet.
V jednom z hotelu, který ubytovavá uprchlíky jsme zažili setkaní s jednou bývalou karabasskou bojovnicí, která se v roce 1992 účastnila bojů za nezávislost Karabachu. Na což je do dnes právem hrdá.

Navštívili místní nemocnici, jejíž část byla poškozena bombardováním během bojů.

Město je plné uprchlíků z území okupovaných Azerbandzanem. Vedle toho se vracejí původní obyvatelé. Kteří ale žijí v nejistotě z toho, co bude dál. Ve Stepanakertu je sice nyní bezpečno, jediné spojení s Armenii a zbytkem světa ale zajišťuje jediná cesta, lačinský koridor. Zatím pod kontrolou Rusů. Lidé ale vědí, že situace se může kdykoliv změnit. "Ted tam jsou Rusové, ale zítra už tam nemusí být. Co potom bude s námi? Azerbandzan tu cestu přetne během dne.Co pak bude s námi?"

Uprchlíci obvykle opouštěli své domovy obvykle ve velkém spěchu, často se nestihli vzít ani doklady. Před úřadem, který vydává nové občanské průkazy, armenské, stojí každý den dlouhé fronty lidí.

Ve městě opět funguje zatím pět škol, v dalších se utaborila ruská armáda. V provozu je doprava a postupně se otvírají obchody. Již po cestě jsem míjeli kamiony jedoucí že Stepa akertu, znacici, že zásobování opět funguje.

Ráno při běhání jsem opět přemýšlela nad tím, jak krásné moderní město ten Stepanakert je. Spousta lidí si myslí, do jaké pustiny jsem se vypravili, opak je ale pravdou. Jediná paní nám včera řekla, že Stepanakert byl pro lidi tady nejbezpečnější město na světě, nedovedli si představit, že by se situace mohla někdy změnit. Ačkoliv potyčky s Azerbandzanem bývali časté. Věřili, že po skončení války před třiceti lety již bude jejich svoboda trvat na pořad. Bohužel ne a za přihlížení celého světa se odehrála další velká humanitární tragédie. Podobně, jako v Rojavě. Kolik neštěstí ještě svět musí zažít, abychom přestali nečinně přihlížet řádění Turecka a dalších diktátorských režimů....
09.12.2020 14:05:24
alaj

Osobní údaje a autorská práva

všechny materiály na těchto webových stránkách jsou chráněny autorským právem a jakékoliv neoprávněné použití jakýchkoliv materiálů z těchto stránek může znamenat porušení zákonů o autorských právech, zákonů o ochranných známkách a jiných zákonů. © VOWA 2020

k osobním údajům, které poskytujete vyplněním registračních formulářů na těchto stránkách, je přistupováno v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a bude s nimi nakládáno ve smyslu tohoto zákona
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one