Logo.jpg

Podpora projektů: 2201050185/2010

IBAN:CZ2120100000002201050185

Victims of Wars Aid

Pomoc v oblastech zasažených válečnými konflikty

Pokračování pomoci v Amrénii

IMG_20201116_210158_7.jpg
Naše mise v Arménii pokračuje více než úspěšně. Včera jsme v místní výrobně domluvili dodávky sýrů pro uprchlíky. Obchodní jednání :) narušila pouze závada na vozidle (dle očekávání praskly dvě pneumatiky). Po hodině hledání dvou stejných pneu v místním servisu, kam nás lidé ochotně odvezli i s oběma disky, jsme zjistili, že to auto má každé kolo jinak velké. Nebyl by to ale sovětský stroj, aby nakonec neodjel.
Pokud jde o pomoc uprchlíkům z Karabachu, nyní spolupracujeme se třemi hotely, které uprchlíky ubytovávají. Každé ráno rozvážíme pečivo z místní pekárny, jednou týdně připravujeme hygienické balíčky a dle možností případně zajišťujeme další potraviny. Celkově takto zásobujeme již přes dvě stě lidí. Což je jen na začátek. V následujících čtyřech týdnech plánujeme projekt značně rozšířit. Řešíme nákup zimního oblečení z velkoskladu v Yerevanu. Zvažujeme i otevření zdravotnického zařízení, které by sloužilo uprchlíkům.

Arménie a Karabach je pro nás navázáním na pomoc Rojavě. Příběhy Rojavy a Karabachu jsou si bohužel velmi podobné. Tento pohled s námi sdílí i Arménii, kteří obvykle velmi respektují kurdské bojovníky.

V zemi pokračuje politická krize, což v praxi znamená, že se nic příliš neřeší. V budově by jste měli mít roušky, na autě značku, ani o jedno se ale nikdo nestará. Technicky způsobilé je takové vozidlo, které se zvládne rozjet a s boží pomocí zabrzdit. Přesto jsme se tentokrát rozhodli zachovat profesionálně a zaplatili povinné ručení ve výši necelých 80 Kč (1500 AMD) a značky vyzvedneme z depozitu.

Do humanitární činnosti vláda raději nezasahuje téměř nijak. Na otázku ohledně potřebných formalit nám bylo odpovězeno - "pokud chcete pomáhat, bránit vám určitě nikdo nebude." Uprchlickou krizi zvládají Arménci tak nějak svépomocí. Kdo má hotel, ubytuje tolik lidí, kolik se vejde. Se zajištěním stravy a dalších věcí pak pomáhají nezávislé organizace, některé firmy a především místní, kteří potřeby pro uprchlíky nosí do sběrných center. Takto vypadá mezilidská solidarita. Dodám, že ono to podobně funguje i v Sýrie a Iráku, jen rozsah a následky konfliktu jsou mnohonásobně větší, takže problém přesahuje hranice. V Česku by se řeklo, že si za tu válku můžou sami...:/

Volný čas věnuje schůzkám s jinými organizacemi, a taky sportu. Při dnešním ranním běhání jsem objevila skvělý tréninkový prostředek, kterým jsou dlouhé schody k jakémusi sovětskému památníku. Vyběhnout je dvakrát stačí.

Další příspěvky již budou pravděpodobně bez informací o tom, co z naší mašiny značky RAF upadlo. Domyslet si můžete, že určitě něco. ;) Takový je život, zavřete v Česku na měsíc autoservis, aby jste pak v Arménii celý den nedali klíč z ruky. :D

Vyrážíme na obhlídku okolních vesnic, budeme dále o všem informovat! Chceme ještě poděkovat všem, kdo v posledních dnech finančně přispěli na náš účet. Velmi si podpory vážíme a slibujeme že se pomoc dostane k potřebným!
IMG_20201118_091908_0.jpg
IMG_20201120_073918_4.jpg
21.11.2020 03:39:29
alaj

Osobní údaje a autorská práva

všechny materiály na těchto webových stránkách jsou chráněny autorským právem a jakékoliv neoprávněné použití jakýchkoliv materiálů z těchto stránek může znamenat porušení zákonů o autorských právech, zákonů o ochranných známkách a jiných zákonů. © VOWA 2020

k osobním údajům, které poskytujete vyplněním registračních formulářů na těchto stránkách, je přistupováno v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a bude s nimi nakládáno ve smyslu tohoto zákona
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one